Stromy ve stáří 7 až 10 let začnou kvést velkými růžově fialovými květy, které se mění na větší kulovité plody zelené barvy. Sklizeň ořechů je náročnější než u jiných druhů, a to se odráží ve vyšší ceně. Ořech se musí zbavit zeleného pláště, a sušit se. K loupání dochází později, kvůli trvanlivosti a zachování výborné vůně a chutě. Makadamové ořechy musí mít krémovou barvu.
Ořechy se pěstují nejvíce v Austrálii, ale i na Novém Zélandu, v Jižní Africe, Izraeli, ve Spojených státech a v Brazílii. V různých zemích dozrávají ořechy také v různé doby, a proto jsou dodávky ořechů plynulé po celý rok. Aby si zachovaly makadamové ořechy ty nejlepší vlastnosti, doporučuje se vyloupnout ze skořápky až před konzumací.
Pokud hledáte pro oříšky využití v kuchyni, můžete si udělat nějaký exotický salát a doladit jeho chuť právě oříšky. Stejně dobře budou chutnat v doma upečeném chlebu nebo v sušenkách.
Z oříšků se lisuje i olej, který se výborně hodí spolu s limetkovou šťávou, hnědým cukrem a kari kořením k výrobě zajímavé salátové zálivky.
Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, hlavně kyselinu olejovou a palmitoolejovou, nazývanou také Omega7. Tato látka je velice ceněná pro lidské zdraví.
Ořechy mají také velice dobrou zásobu minerálních látek. Jde o mangan, měď, hořčík, fosfor, draslík, zinek. Oříšky mají i dobrý obsah vitamínů B1, B6, E.
Ořechy představují velice bohatý zdroj živin, představují i zdravý zdroj energie a mají vysokou nutriční hodnotu. Proto jsou výborné pro děti, pro osoby v rekonvalescenci a pro sportovce v náročném tréningu. Pro běžnou potřebu se doporučuje tak jako u všech olejnin konzumace menších a pravidelných dávek.
Pří loupání ze skořápky je potřeba poměrně velká síla, protože kožovitá skořápka je velice pevná. Domorodci je rozbíjejí kameny. Doma si můžete vzít na pomoc kladívko.