Stejně jako v případě jiných rostlin, také v případě palmy si zjistíme předem a při nákupu co nejvíce informací o jejích potřebách. Může se stát, že zjistíme, že vybraný druh se vlastně pro pěstování v našem bytě nehodí. Je důležité vědět, jaké má nároky na světlo, teplo, zálivku a živiny. I to, jaké dorůstá výšky! Jen v případě, že jsme schopni ji vše potřebné zajistit, ji umístíme u nás doma.
Světlo
Většina palem, jejichž druhy jsou prodávány jako pokojové rostliny, má nejraději tzv. světlo rozptýlené. Neumisťují se tedy přímo na okno, ale dál do pokoje, kam slunce nesvítí celý den. Při „letnění“ těchto rostlin v zahradě, na balkonech a terasách je nedáváme na přímé slunce! Nejvhodnější stanoviště je pro ně v polostínu.
Teplo
Palmy nemají rády průvan a zimu „od nohou“, studenou podlahu. Nejlepší je dát jejich květináč na podložku s kolečky. Tak nenastydnou a bude s nimi také snadnější manipulace. Pokojovým druhům vyhovuje také pokojová teplota, 20 až 23°C. Jsou také druhy, například datlovníků, co dobře snášejí i teplotu nižší, 4 až 8°C. Ty jsou ideální ozdobou zimních zahrad!
Zálivka a živiny
U těchto rostlin je lépe někdy na zalévání zapomenout, než je přelít. Nadměrné množství vody signalizují pomocí hnědých skvrn na listech. Sucho hlásí žloutnutím listů. První pomocí je pak rostlinu přelít. Přebytečnou vodu z misky pak ovšem vylijeme. Když má rostlina hnědé špičky listů, je na ni v pokoji příliš suchý vzduch. Je pak potřeba ji často rosit. Hnojiva používáme pro palmy dlouho působící. S jejich pomocí jim dodáváme živiny jako u ostatních pokojovek na jaře a v létě (duben až srpen). Používají se v tekuté i práškové variantě, jako tablety či tyčinky na zapíchnutí do květináče.
Kdy přesadit?
Až když je jí květináč opravdu těsný. Podobně jako u sukulentů. Myslíme na jejich dlouhé kořeny a volíme vysoké typy květináčů.